Nilgün Yerli

Nilgün Yerli

 

Tiyatrocu, köşe yazarı, program yapımcısı, yazar…

“Dünya benim Vatanım, İnsanlık benim Ailem, Sevgi benim Dinim.”  NY

Nilgün Yerli, kendisini “Dünyalı” olarak tanımlasa da Kırşehir’de doğup, Samsun, Antalya, İzmir, Haarlem, Heerenveen, Amsterdam, New York, Londra gibi büyük şehirlerde uzun süre yaşadı.
10 yaşındayken, Öğretmen olan babasının görevi dolayısıyla ailecek, Hollanda’ya yerleşmesi sonucu genç yaşta farklı bir kültürle tanıştı. 15 yaşında annesini trafik kazasında kaybeden, babasının da Türkiye’ye dönmesinin ardından Hollanda’da yalnız kalan Nilgün Yerli, rahibeler tarafından yetiştirilip, lise hayatını bitirdikten sonra Üniversitede Ekonomi okumaya başladı. Üniversitede hobi olarak bir Türk arkadaşıyla kurdukları “Turkish Delight”(Türk Lokumu) grubu ile ön yargıları yıkma üzerine birçok oyun sergiledi ve böylece Tiyatro hayatına başladı.
Grup dağıldıktan sonra içindeki tiyatro ve sanat aşkıyla yoluna devam eden Nilgün Yerli’nin, hem senaryosunu yazıp, hem de oynadığı 8 adet tiyatro oyunu bulunmaktadır. 2005 yılında Kraliyet Tiyatrosunda 2000 kişiye kapalı gişe oyunlar sergileyip sanatını kanıtlayarak Kraliyet Tiyatro oyuncusu ünvanını kazandı. Kendisinin yazmış olduğu, Hollanda’da 500 binden fazla satmış olan 8 adet kitabının ilk 5 adedi Het Parool ve NRC.Next gazetelerinde yazmış olduğu köşe yazılarından oluşmaktadır. Annesinin hayatını anlattığı, seneye de sinema filmi olarak çekimlerine başlanacak olan 6.kitabı “Karides Ayıklayan Kadın”, Hollanda’da kitap severler ve eleştirmenler tarafından büyük ilgi gördü.

Ayrıca, 2011 yılında yayınlanan içinde tiyatro oyunlarında söylediği Türkçe-Hollandaca parçaların yer aldığı “Simpel leven” (Sade Hayat) ile 2013 yılında yayınlanan “Luister!” (Dinle!) adında iki adet albümü bulunmaktadır.