Blog

Lider Atatürk

Perşembe, Kasım 28th, 2013

1080142623nilgun

Dört yaşındaki oğlum bana soruyor: “Anne lider nedir?”

Ve oğluma hem doğru, hem eğitici hem de ilham verici bir cevap vermek için düşünmem gerekiyor.

Sahi lider nedir?

Daha doğrusu lideri lider yapan, onun yaptıkları mı, yoksa beklentileri­mizi gerçekleştirmesi mi, ya da bütün görkemi ile karizması ile konuşma to­nu ve içeriği ile kendini belli eden mi­dir? Bir lider doğuştan bir lider midir, yoksa eğitiminden gelen bilim, ruhun­dan gelen azim ve ailesinden gelen görgüden midir?

Bir lider her şeyden evvel, hatalarını itiraf edebilen ve hatalarından öğrenendir.Bir lider; vizyo­nu olan ve bu viz­yonu gerçekleştir­meyi bilendir ve sadece bilmekle yetinmeyip uygu­layıp başarandır.Bir lider; tutu­lan aynaya bakabilen ve aynadaki eksikleri görüp tamanlayandır. Bir lider, kendi gururu için değil, ekibinin, halkının yani ona inanan­ların iyilikleri için adım atandır.

Bir lider koru­yucudur.

Adildir.

Bîr lider korkuyla değil sevgiyle yö­netendir.

Geçmiş ile barışık ve geleceğe aşık­tır.Bir lider her olaya hakimdir.Panikte, hastalıkta ve yalanlarda doğruyu göre­bilen ve gösterebilendir.

Lider takipçi değil, takip ettirendir. Bir lider, kendisinden çok başkasını düşünendir.

Egoist değildir.

Megolaman hiç değildir.

Haddini ve yerini bilendir.

Gerçekleri görebilen ve bulutların üzerinde kaybolmayandır.Bir lider sevgi doludur, saygının sevgiden geldiğini bilendir.Hiçbir zaman kendisini dev aynasın­da görmeyendir.Ve de niçin lider olduğunu bilen­dir. Dahi liderin liderliği tesadüf değildir, yada halkın çaresizlikten değil, güven­den, inançtan ve liderini sevgiden seçti­ğini bilendir.Bir lider objektifdîr, misilleme yapmaz.Bir lider sözünde durandır.Güzel bir dünya yaratandır.Çocukların geleceği ile oynamayan­dır. Bir lider, başkalarına hükmetmeden evvel kendine hükmedebilendir.Bir lider pek çok şeydir, ama en Önemlisi, kalbi ile mantığının terazisini hiçbir zaman kaybetmeyendir.

Bütün bunları oğluma anlatamazdım. Dört yaşındaki bir çocuğa değil, kırk yaşındaki birine bile bütün bunları saydığımda eminim aklına ilk gelen so­ru: “Kim ister lider olmak????”.

Doğru, aslında her lider, dahî lider olmak için neler gerektiğini bilseydi, belki de liderlikten vazgeçerdi.Maalesef pek çok insan liderliği; prestij, mevkii ve maddiyat için istiyor, ve de bütün özelliklere sahip olamadıkları için şehrimizde, ülkemizde ve dünyada bir sürü başarısızlık ve mutsuzluk görü­nüyor;

Oğluma en kolay yolu seçerek lide­rin ne olduğunu söylüyorum:

” Lider bir Atatürk”, diyorum.

“Sadece bir Atatürk mü”, diyor.

“Evet bir Atatürk”, diyorum

“Başka Atatürk yok mu?”

“Bir sürü Türk var ama ne yazık ki, bir tane Atatürk”

“Neden bir tane Atatürk var anne?”

(Ah bu .sorular………….)

Belki de bir sürü Atatürk var, ama bizler sadece bir dahi lider Atatürk’e taptığımızdan yeni Atatürkleri göremi­yoruz.., kimbilir.?)

Bunun yerine: ” Çünkü Allah yüz senede bir dahi lider yaratıyor” diyo­rum.

“Ozaman ben büyüyünce Atatürk olucam” diyor.

Acaba iyi birşey mi lider olmak?

Bu denli görevi, halkın yükünü taşı­mak ve kalbinin derininde, sorumluluk dünyasında daima yalnız yaşamak?

İzmir Ticaret Odası Dergisi / Mayıs sayısı(2009)

Read More

Comments are closed.